Jak zwiększyć efektywność call center w windykacji?

call center

Dzwonienie do dłużników jest najpopularniejszym sposobem kontaktu w firmach windykacyjnych. Jeżeli jednak nie będziemy używać odpowiednich narzędzi, efektywność w tym temacie może nie być za wysoka. Odpowiednie oprogramowanie ułatwi nam pracę, tylko trzeba wiedzieć, jakie funkcje na pewno będą przydatne i przyniosą korzyści.

Automatyczne wybieranie numerów

Statystyki firm windykacyjnych mówią o tym, że tylko dwa na dziesięć telefonów od windykatorów odbieranych jest przez dłużników. Osiem na dziesięć razy konsultant wykonuje więc niepotrzebną pracę, sprawdza informacje o kliencie, wybiera numer telefonu i czeka na połączenie. Mogłoby się wydawać, że to wszystko zajmuje tylko chwilę, jednak biorąc pod uwagę, że takich chwil jest w ciągu całego dnia kilkadziesiąt, okazuje się, że efektywność pracownika spada. Idealnie sprawdza się więc automatyczne wybieranie numerów, a dokładnie predictive dialer, dzięki któremu jeszcze podczas poprzedniej rozmowy lub sporządzania notatek po niej, system sam wybiera numer kolejnego dłużnika, jeżeli zostanie on odrzucony, w ogóle nie jest łączony z konsultantem. W ten sposób maksymalnie wykorzystuje się jego czas pracy w call center.

Poczta głosowa to utrapienie?

Jeżeli już zdecydujemy się na predictive dialer, możemy zainwestować również w moduł wykrywający pocztę głosową. Standardowe moduły rozpoznają około 70% połączeń z pocztą głosową, przez co takie połączenia nie trafiają do konsultantów. Jednak są autorskie rozwiązania, takie jak Focus VMD, oferowany przez Focus Telecom Polska, dzięki którym skuteczność weryfikowania i rozłączania z pocztą głosową jest na poziomie blisko 100%. To kolejny odzyskany czas dla konsultanta, który może wykorzystać na efektywną rozmowę z dłużnikiem.

Dodzwaniaj się łatwiej

Jednym z większych utrapień windykatorów jest to, że po pierwszym telefonie do dłużnika, ten drugi zna już dany numer telefonu i po prostu go nie odbiera. Wynika to najczęściej z faktu, że boi się słuchać o rosnącym długu i nie wie, jak poradzić sobie ze spłatą, co często firmy windykacyjne ułatwiają, dostosowując spłatę do dłużnika, aby ten mógł sobie z długiem poradzić. Dlatego w call center w windykacji świetnie sprawdza się rotacja numerów. Za każdym razem, gdy system wybiera numer dłużnika, łączymy się z nim z innego numeru, dzięki czemu jest dużo większe prawdopodobieństwo odebrania takiego połączenia.