Zalety systemu zarządzania ERP

System ERP, czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiortswa, to system, który integruje wszystkie procesy zachodzące w firmie i skupia je w jednym miejscu. Wspiera analizę, zarządzanie księgowością, środkami trwałymi, sprzedażą, marketingiem. Czyli tak naprawdę wszystkim, co dzieje się w firmie, dzięki czemu nie musisz odchodzić od komputera, aby się tym zająć.

Kilka słów o historii ERP

System powstał w latach 50. XX wieku, wtedy proste systemy miały za zadanie zajmowanie się stanami magazynowymi, jak widać z upływem lat program stawał się coraz doskonalszy.

Zalety systemu zarządzania ERP można przedstawiać w nieskończoność, ponieważ jeden program, który analizuje całe przedsiębiorstwo jest jak manna z nieba. Jednak chciałbym, abyśmy się zapoznali z kilkoma według mnie najważniejszymi, które przypadną do gustu każdemu.

Baza danych, czyli miejsce, w którym wszystkie zagadnienia w związku z naszą firmą, się znajdują. Jest ona spójna i bardzo dobrze zabezpieczona, dzięki czemu nie musisz obawiać się o utratę danych. Z jednego komputera mamy poziom kontroli nad firmą, jaki nie mógłby być osiągniety przy pomocy kilku analityków, co za tym idzie koszty pracy są mocno obniżone, dzięki czemu nasz zarobek idzie w góre.

Zalety systemu zarządzania ERP typu łatwy dostęp do informacji, czy punktualność dostaw, to kolejne odnogi z pozytywnych aspektów zakupu takiego systemu dla naszej firmy. Warto również pamiętać, że ERP niesamowicie pomaga zoptymalizować poziom zapasów. Co za tym idzie nasze stany magazynowe nie będą musiały pękać w szwach, a nasi pracownicy będą mieć prosty dostęp do tych stanów. Mogą również bardzo szybko uzupełnić braki w magazynie, jeśli takie występują.

Program pomaga też w księgowości

Usprawnienie poziomu kontroli księgowej, to chyba najważniejsza zaleta tego programu. Świetna i poprawna analiza należności i zobowiązań jest kluczowym zadaniem ERP. Dekretacja dokumentów odbywa się automatycznie jak również cały proces konsolidacji danych. Wszystko to skraca czas pracy, który trzeba poświęcić na zestawienia okresowe i tak dalej. Co za tym idzie wydajność mocno rośnie.

Oprogramowanie ERP bezpiecznie przechowa dla nas dane osobowe naszych pracowników. Upraszcza to procesy obsługi płacowej, czy okresową ocenę naszych pracowników. Daje nam efektywne planowanie i ewidencję pracy oraz szybką obsługę płacową jak wspomniałem wcześniej.

Szeroki zakres zalet systemu zarządzania ERP, to świetny powód dla którego powinien on znaleźć się w każdej firmie. Jednak dlaczego tak naprawdę warto go wybrać? Co wpływa na popularność tego systemu? Przede wszystkim wysoka funkcjonalność. System stworzony jest dla małych, czy średnich przedsiębiorstw z branży finansów, retailu, produkcyjnej i wiele innych. Klienci doceniają ten system również za przyjazny i prosty w obsłudze interfejs, gdzie nie ma mowy na jakikolwiek błąd, wszystko działa intuicyjnie, płynnie i szybko. Ciekawym pomysłem w systemie ERP jest wizualizacja danych, dzięki czemu w szybki i łatwy sposób, możemy zerknąć jak nasza firma prosperuje na rynku. Wszystko to skłania do wyboru tego programu, jako prawą rękę przy prowadzeniu firmy.