Korzyści płynące z HLR

Większość przedsiębiorstw trudniących się telemarketingiem stara się pozyskiwać dane osób, które potencjalnie mogą stać się ich klientami. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ coraz więcej rzeczy odbywa się zdalnie, więc obsługa telefoniczna, jest ciekawym dodatkiem. Głównym problemem z zakupowanymi danymi jest taki, że prezentują one naprawdę niski poziom. Niejednokrotnie okazuje się, że prawie połowa numerów jest nieaktywna, a części z nich nawet nie istniała. Ten ostatni przypadek, nie jest winą sprzedającej listy firmy, tylko tego, że wiele osób zmyśla swoje dane podczas różnego rodzaju rejestracji. Niestety, nie zmienia to faktu, że firmy telemarketingowe zmuszone są kupować informacje, których i tak nie wykorzystają.
http://focustelecom.pl/hlr/

Gdzie kupować wartościowe dane i to legalnie?

Wielu z was na pewno domyśla się, że można gdzieś znaleźć wartościowe listy danych. I ma rację. Wystarczy zgłosić się tylko do firm, które za odpowiednią opłatą, z chęcią je udostępnią. Co równie ważne, wszystko to, odbędzie się legalnie, więc nie ma potrzeby, aby obawiać się wizyty prokuratury. Aby je pozyskać, wystarczy znaleźć firmę telekomunikacyjną, która oferuje specjalną usługę, która kryje się pod nazwą HLR. Skrót ten tak naprawdę odnosi się do dwóch rzeczy, które są ze sobą ściśle powiązane. Pierwsze znaczenie to właśnie ta usługa, z której skorzystanie daje gwarancję pozyskania aktualnej bazy telefonicznej. Drugie, a przy okazji sporo starsze, odnosi się do węzła sieci, w którym znajdują się oryginalnie te dane. Skrót ten po przetłumaczeniu rozwija się do rejestru macierzystych abonentów, czyli takich, którzy w danym okresie są aktywni. Prowadzą rozmowy telefoniczne, korzystają z Internetu czy wysyłają wiadomości tekstowe.

Nie, nie są one tam sztucznie czy dodatkowo zbierane, w celu ich późniejszego udostępnienia. Bazy HLR to, jak wspomnieliśmy wcześniej integralny filar sieci telefonicznej, który tak naprawdę pozwala na zaistnienie przesyłu danych. W tym momencie warto nakreślić, że rozmowa telefoniczna to nic innego, jak wymiana pakietów dźwiękowych pomiędzy dwoma oddalonymi od siebie punktami. Jest to dość ważne w celu zrozumienia, jak działa sieć telefoniczna oraz dlaczego te bazy danych są tak ważne.

Jaką rolę w komunikacji odgrywa HLR?

Tak, ja napisaliśmy wcześniej, rejestr macierzystych abonentów fizycznie istnieje wewnątrz sieci i pełni bardzo ważne zadania. Aby to w jak najprostszy zobrazować, posłużymy się przykładem. Warto nadmienić jeszcze, że przyda się tutaj odrobina wyobraźni, ponieważ nie wszystko da się od razu zrozumieć. Wyobraźmy sobie, że wysyłamy SMS-a, na przykład do siostry, która wyjechała na studia, gdzieś daleko — na inny kontynent. Nasza wiadomość to tak naprawdę zbiór pakietów, które muszą do niej dotrzeć. Aby to zrobić, muszą ją najpierw zlokalizować. Po nadaniu nasz pakiet trafia do najbliższego przekaźnika telefonicznego, który swym wyglądem przypomina małą wieżę Eiffla. Stamtąd udaje się właśnie do HRL, gdzie specjalny zbiór programów próbuje wyszukać użytkownika, do którego próbujemy wysłać wiadomość. Jeśli go znajdzie, serwer przesyła wiadomość dalej. Dociera ona wtedy poprzez przekaźniki naziemne do adresata. Sprawa odrobinę komplikuje się w momencie, w którym okazuje się, że danej osoby w bazie nie ma. Nie jest to oczywiście nic złego, ponieważ pojedynczy serwer zawiera dane od kilkuset tysięcy osób do kilku milionów, ale tylko z danego obszaru. My, jak wiemy, próbujemy wysłać wiadomość daleko, czyli poza obszar naszego rejestru. Z tego powodu, nasz pakiet zostaje przesłany kolejno do najbliższego serwera. Proces ten powtarza się aż do znalezienia użytkownika. Jeśli jest to niemożliwe, oczywiście nadawca otrzymuje informację zwrotną o tym, że dany numer nie istnieje albo w danym momencie jest nieaktywny.

Zastosowania w telemarketingu

Jakie to ma znaczenie dla osób, które pragną bazę z takimi danymi zakupić? Odpowiedź jest bardzo prosta. HRL, jak można wywnioskować, to nie baza wszystkich użytkowników sieci telefonicznej, ale wyłącznie tych aktywnych. Daje to swoistą gwarancję, że numery, które są tam zapisane, będą odpowiadać na próby połączenia przez konsultantów. Oczywiście, na to, czy dana osoba zechce poprowadzić z nim rozmowę, nigdy nie ma pewności, ponieważ jest to tylko dobra wola potencjalnego klienta. Warto też dodać, że ceny baz tego typu są droższe od innych. Nie jest to do końca prawda, ponieważ w niej znajdują się tylko aktywne numery telefonów, kiedy to w innych nawet kilkadziesiąt z nich potrafi być nieaktywnych. W dłuższym rozrachunku okazuje się, że lepiej raz wydać więcej, niż kilkukrotnie wydawać mniejsze sumy.

Podsumowując, HLR to nic innego jak integralne elementy sieci telefonicznej, które właśnie dzięki temu są najlepszą opcją dla firm trudniących się telemarketingiem. Nigdzie indziej nie uda się przecież odnaleźć baz danych, które oferowałyby tak wysoką jakość, nie można ukrywać, w dość przystępnej cenie. Pamiętajmy jednak, że nie każdy znaleziony tam użytkownik będzie skory do rozmowy.