Czytniki kodów kreskowych – zastosowanie

Kod kreskowy, zwany także kodem paskowym, to nic innego jak graficzne przedstawienie pewnych informacji przy użyciu ciemnych i jasnych linii o zróżnicowanej grubości. Bez niego współczesny handel wydaje się wręcz nie istnieć. Co więcej, kody te są stosowane również w różnego rodzaju sortowniach, magazynach, firmach kurierskich i wielu innych branżach. Jednak by kody kreskowe znalazły zastosowanie w praktyce, firmy posługujące się nimi na co dzień muszą dysponować również urządzeniami, które są w stanie rozszyfrować zawartą w nich informację. W tym celu stosuje się czytniki kodów kreskowychhttp://www.posiflex.com.pl/pl_czytniki-kodow-kreskowych,49.html.

Czytnik kodów kreskowych – zasada działania

Czytnik kodów kreskowych bywa nazywany także skanerem. Nazwę tę zawdzięcza funkcji skanowania grafiki kodu przy użyciu diody laserowej. Dioda ta emituje wiązkę światła, która odbija się od znaku graficznego w postaci kodu kreskowego. Informacja zwrotna docierająca do urządzenia zostaje zamieniona na sygnał elektroniczny, który następnie zostaje zidentyfikowany przez komputer, terminal lub kasę fiskalną. Jest to spore usprawnienie pracy dla większości firm, które mają możliwość identyfikacji towaru w taki właśnie sposób – bez skanera konieczne byłoby wprowadzanie danych ręcznie.

Nowoczesne czytniki kodów kreskowych

Wraz z postępem technologicznym wzrasta zapotrzebowanie na dodatkowe funkcje w przypadku urządzeń takich jak czytniki kodów kreskowych. Jedną z nich jest możliwość odczytu przez urządzenie kodu umieszczonego na ekranie smartfona czy monitorze komputera. W sprzedaży dostępne są modele skanerów wyposażone w bardzo czułe diody, które są w stanie odczytać znak graficzny z niemal każdej powierzchni. Co więcej, nowoczesny sprzęt charakteryzuje się również łatwością w obsłudze, ergonomicznością i trwałością (producenci często testują oferowane przez siebie produkty, między innymi pod kątem wytrzymałości na wstrząsy i upadki). Ważnym elementem wyposażenia skanera kodów kreskowych jest dioda, która dźwiękiem lub efektem świetlnym sygnalizuje moment odczytu grafiki.

Odległość skanowania

Co raz większą wagę producenci przykładają także do maksymalnej odległości, w jakiej oferowane przez nich urządzenia są w stanie odczytać kod paskowy. Podstawowe modele używane na przykład w placówkach handlowych często charakteryzują się stosunkowo niską mocą, jeśli chodzi o zdolność odczytywania grafiki z odległości, ponieważ charakter czynności wykonywanych przez ich pracowników nie wymaga posiadania czytnika o dużym zasięgu. Jednak w przypadku zapleczy tych placówek lub innych firm czy magazynów używających skanerów – zasięg sprzętu ma duże znaczenie, ponieważ wpływa na efektywność pracy oraz jej czasochłonność. W sprzedaży dostępne są przenośne modele czytników, które potrafią zeskanować kod paskowy z odległości sięgającej 50 cm. Bez wątpienia są one dużym udogodnieniem dla pracowników.

Wiele firm nie wyobraża sobie funkcjonowania bez czytników kodów kreskowych. Dzięki nim znacznemu skróceniu ulega czas wykonywanej pracy, a co więcej – wielokrotnie wzrasta jej efektywność.