Czym charakteryzuje się terminal POS?

Kiedyś kelner w restauracji miał swoje miejsce za barem, bądź też nie miał go wcale. Dzisiaj natomiast coraz częściej powstają tak zwane stanowiska sprzedażowe, przy których pracują kelnerzy. Głównym wyposażeniem stanowisk są terminale POS. Ich cechą charakterystyczną jest mnogość funkcji, a co za tym idzie rozmaite przeznaczenia. Do czego służą terminale? W jaki sposób pomagają kelnerom?

Terminal POS – jak wygląda i gdzie się znajduje?

Głównymi elementami terminalu są duży ekran oraz drukarka fiskalna. Przede wszystkim bowiem, z terminalu PSO korzysta się po to, aby łatwo i szybko rozliczyć klienta. Na stanowisku sprzedażowym w naczelnym punkcie znajduje się więc ekran, z boku stoi drukarka. W pobliżu powinien znajdować się także terminal płatniczy oraz kasa, do której kelner wkłada gotówkę, którą płacą klienci. Czasami oprócz tych elementów zauważyć można również klawiaturę oraz myszkę, podłączaną przez USB. Jednakże, coraz częściej nie ma przy stanowiskach sprzedażowych tych urządzeń, gdyż ekrany są dotykowe, przez co ani klawiatura ani mysz po prostu nie są już potrzebne.

Jeśli chodzi o lokalizacje terminali POS są one bardzo różne. Najczęściej jednak znajdują się gdzieś w pobliżu baru. Zdarza się jednak, że terminal POS stoi na środku sali. Jest to zdecydowanie rozwiązanie, które jest wygodne dla kelnera. Nie musi on bowiem nieustannie wracać do baru, lecz może cały czas przebywać na sali. Jeśli chodzi o nieco większe restauracje, które mają 2-3 lub nawet więcej sal, terminali jest przeważnie więcej. W każdej sali powinno się bowiem znajdować co najmniej jedno stanowisko sprzedażowe.

Ekran terminalu

Sercem terminalu POS zdaje się być ekran. Oczywiście, inne elementy też są ważne, jednak to właśnie poprzez ekrany obsługuje się terminale POS, są więc one szczególnie istotne. Jaki powinien być dobry ekran? Rzecz jasna, przede wszystkim powinien być on wyraźny. Kupując terminal POS warto więc zwracać szczególną uwagę na rozdzielczość ekranu. Musi być ona jak najlepsza, aby kelnerzy oraz kucharze swobodnie bez żadnego problemu mogli odczytywać zamówienia oraz kwoty do zapłaty.

Jak już wcześniej wspomniano, dzisiaj większość ekranów jest już dotykowa. Oznacza to, ze nie trzeba korzystać z klawiatury, aby użyć terminalu POS. Niewątpliwie, jest to ważne, aby kupić właśnie ekran dotykowy. Praca na takim ekranie jest przede wszystkim o wiele szybsza. Poza tym, jest po prostu wygodniejsza, przez co pracownikom łatwiej wykonuje się obowiązki. Komfort pracowników jest ważny dla ich wydajności pracy.

Obsługa płatności przez terminale POS

Niewątpliwie, koniecznie trzeba również poruszyć kwestię obsługi płatności przez terminale POS. W gruncie rzeczy, właśnie to wydaje się być ich główną funkcją. Obecnie, niezwykle istotne jest obsługiwanie płatności bezgotówkowych. Chodzi tutaj rzecz jasna przede wszystkim o płatności kartą, lecz nie tylko. Nowoczesny terminal POS umożliwia już nie tylko tradycyjne płacenie kartą kredytową, ale zezwala również na płacenie BLIK-iem, czy telefonem komórkowym.

Ponadto, system zainstalowany w terminalu POS powinien również dawać możliwość włączania dodatkowych terminali. Jest to niezbędne z tego względu, że w dużych lokalach, w których klienci są obsługiwani przez kelnerów, a nie przy barze, trzeba jakoś dostarczyć terminal do stolika. Klient nie powinien być zmuszany do tego, aby w celu zapłacenia za to co zamówił, musiał wstawać i iść do stanowiska, przy którym znajduje się terminal płatniczy. Jednocześnie, terminal na stanowisku jest przeważnie stacjonarny, poza tym, nie może być tak, że każdy kelner może go sobie zabierać w momencie, w którym go potrzebuje. Trzeba więc integrować z systemem odpowiednio małe i lekkie terminale, które kelner może nosić ze sobą.

Wgląd dla każdego pracownika

Przeważnie, do terminalu POS wgląd ma każdy pracownik. Jest to zwykle niezbędne, aby praca mogła przebiegać sprawnie. Przykładowo, niewątpliwie do konkretnego zamówienia wgląd muszą mieć zarówno kelnerzy jak i kucharze. W przeciwnym razie kucharz po prostu nie wiedziałby co ma przygotowywać. Oczywiście, kelner mógłby informować kucharza w tradycyjny sposób o zamówieniu. Może wchodzić za każdym razem do kuchni i czytać zamówienie lub zostawiać kartkę, na którym zostało ono zapisane. Nie jest to jednak komfortowe rozwiązanie ani dla kelnera, ani też dla kucharzy. Bez wątpienia, w kuchni pracownicy wolą mieć spokój, którego nikt nie zakłóca. Kiedy co chwilę ktoś wchodzi do kuchni, praca staje się trudna i męcząca.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się terminale POS?

Wydaje się, że najczęściej terminal POS wykorzystywany jest w gastronomii. Niemniej jednak, można zauważyć, że coraz częściej znajduje on zastosowanie także w placówkach handlowych, w barach i w wielu innych lokalach. Generalnie, terminale zaczynają zastępować kasy fiskalne. Jest to raczej naturalna kolei rzeczy. Terminal bowiem posiada wszystkie funkcje kasy fiskalnej, a oprócz nich wyposażony jest również w wiele funkcjonalności, których brakuje kasom fiskalnym. Terminal jest więc zwyczajnie lepszy.

http://www.posiflex.com.pl/